Dvere sediace na pánte

Pánty na dvere

Hovorí sa, že kohút sedí na pánte. U nás v MP KOVANIA na pántoch sedia jedine dvere. Je to také nenápadné, ale veľmi podstatné kovanie na dvere, na ktoré pri kúpe dverí určite nezabudnite. Kľučka, zámok a pánty sú totiž neodmysliteľné trio, ktoré robí vaše dvere dverami.  

Vedeli ste, že pánty na dvere je vlastne ľudový názov pre závesy na dvere? A teraz nemyslíme závesy, ktoré vám zatemňujú izbu. Dverový záves (alebo pánt) spĺňa jediný, ale extra dôležitý účel – drží dvere v otvore.

Bez nich to proste nejde. Na pántoch (závesoch) visí celá váha dverí, zaisťujú perfektné dosadnutie dverí do zárubne a tým aj tesnosť, pevnosť a estetiku. V našom portfóliu produktov nájdete veľa typov dverových pántov a tiež si môžete vyberať z mnohých povrchových úprav, materiálov aj funkcií. A teraz sa už určite pýtate, ako si správne vybrať? Máme pre vás štyri hlavné typy pántov na dvere.

NAJVIAC LIKE-OV PRE KLASICKÉ PÁNTY

U nás na Slovensku dostávajú ešte stále najviac like-ov klasické pánty na dvere. Sú najpoužívanejšie. Klasika je predsa klasika. Používajú sa na tzv. falcové interiérové dvere, čo znamená, že pánty a celý ich systém je viditeľný.

Klasické závesy sú dvojdielne alebo trojdielne, s dlhými čapmi zasadenými na jednej strane do dverí, na druhej do zárubne. Dvere sa nasádzajú zhora. Podľa výšky a váhy dverí sa používajú 2 až 3.

Pravidlo - koľko ľudí toľko chutí platí aj pri výbere klasických pántov. Môžete si vybrať pánty s ozdobnými krytkami, ale máme aj hranaté či valčekové. Ktoré sa hodia do vášho interiéru?

SÚ TAM, AJ KEĎ ICH NEVIDNO - SKRYTÉ PÁNTY

Skryté závesy, taktiež nazývané neviditeľné závesy, sú ukryté v dvernom krídle a ráme. Nie sú viditeľné, preto dodávajú dverám hladký a neprerušovaný vzhľad. Poskytujú vyššiu bezpečnosť pred vypáčením a vlámaním, pretože s nimi nemožno zvonku manipulovať. Sú vyrábané z materiálov ako vysoko odolná oceľ, nerez, alebo zamak.

Uhol otvárania týchto závesov je až 180 stupňov. Vaše dvere môžete tým pádom „rozčapiť“ až na priľahlú stenu. Skryté závesy sú veľmi spoľahlivé, odolávajú mechanickým zaťaženiam, ich konštrukcia má dostatočnú tuhosť. Vedia odolávať oveľa väčšej záťaži ako tradičné závesy. V našej ponuke máme pre vás širokú škálu modelov rôznych veľkostí, odporúčame značku Koblenz a ich vynikajúce skryté pánty.

NENÁPADNÉ - PÁNTY NA SKLO

Vybrať pánty na sklenené dvere je o to ťažšie a dôležitejšie, pretože ide o sklo - dvere sú priehľadné a tým pádom sú pánty viditeľné. Výzvou v takomto prípade je docieliť, aby všetky kovania a doplnky na sklo žili v harmonickom vzťahu - síce viditeľne ale nenápadne a vizuálne príťažlivo. Dobre vyzerajúci pánt je tvorený jednorazovým vyrazením zliatiny, ktorá má hustý povrch a hladký vzhľad. Siahajte po kvalite, aby ste v nasledujúcich rokoch mali po starostiach.

PIVOT - OTOČNÝ PÁNT

Poznáte „lietajúce“ dvere? Mohli ste ich vidieť napríklad v nemocniciach. Sestričky priam vylietavajú z intenzívky. Alebo v kanceláriách, kde je výhodné mať otváranie sklenených dverí zasadačky ktorýmkoľvek smerom. Takéto dvere sedia na otočných pántoch, teda pivotoch. Tieto pánty na dvere majú veľkú výhodu. Umožňujú otváranie dverí v oboch smeroch, či už dnu, alebo von. Aj z jednej, aj z druhej strany sa dokážu otvoriť až do 150 stupňov. Často sa využívajú vo verejných administratívnych budovách, na letiskách, v školách, nemocniciach a v podobných interiéroch.

Pivoty sa líšia od ostatných typov závesov, ktoré sme si už spomenuli, hlavne uchytením krídla dverí. Sú uchytené v hornej a dolnej časti dverí upevnené k vrchnej časti rámu a podlahe. Ostatné závesy sú uchytené k bočnej strane dverí a majú čap.

Také malé, ale také dôležité. To sú pánty na dvere. Ak chcete vylepšiť vzhľad vašich dverí, predísť poklesu dverného krídla a zabrániť nepríjemnému vŕzganiu v pántoch, vyberte si kvalitné pánty z našej ponuky. Neoľutujete!

Získajte 10% zľavu na prvý nákup
Vyplňte vaše údaje a na váš e-mail vám zašleme kupón s 10% zľavou na prvý nákup. Akcia platí iba pre maloobchodných zákazníkov.