Ako sa správne starať o kľučku?

Starostlivosť o kľučky nie je žiadna veda. Postačí vám dodržiavať tieto 2 rady.

Áno, aj o kľučky a kovania sa treba starať.

Možno ste sa nad tým ešte nezamýšľali, ale kúpa kľučky na dvere je naozaj investícia na niekoľko rokov, možno aj desaťročí. Preto sme pre vás zozbierali dôležité rady z praxe, pomocou ktorých podporíte ich funkciu a predĺžite životnosť.

MISIA PO KÚPE KĽUČKY NEKONČÍ

Vybrať si do interiéru dizajnovú kľučku, ktorá ešte k tomu aj bezproblémovo funguje, je samo o sebe náročnou misiou. Tým sa to však nekončí. V MP Kovania nám záleží na tom, aby ste s našimi produktami boli spokojní - a to ešte aj dlho potom, než si ich doma rozbalíte a namontujete. 

Máloktorý predajca kovaní vám prezradí, že pre dlhodobú vydrž kľučiek je potrebné dodržiavať tieto 2 základné rady.

1. VLHKÁ MÄKKÁ HANDRIČKA JE NAJLEPŠÍ PRIATEĽ KĽUČIEK

Naše ruky si denne natierame rôznymi krémami, ktoré v týchto časoch doplnili aj dezinfekčné gély či spreje. Aj tieto maličkosti v kombinácii s potom, kožným mazom a vodou môžu pri pravidelnom kontakte s kovaním spôsobiť šarapatu. Preto si raz za čas vyčleňte chvíľu a vaše kľučky prečistite.

Agresívne chemikálie, špeciálne čistiace prostriedky ani drapľavé kefky pri čistení kľučiek nebudete potrebovať. Mohli by totiž vážne poškodiť ich povrch a spôsobiť na ňom trhlinky, lúpanie, zmenu farby, a podobne. 

Na riadnu starostlivosť budete potrebovať iba:

  • čistú vodu, 
  • mäkkú handričku,
  • a zopár sekúnd z vášho času.

Kľučky čistite iba vlhkou mäkkou handričkou

2. "KDO MAŽE, TEN JEDE" - A TO DOSLOVA, RESP. MECHANIKU MUSÍTE PREMAZAŤ. A BODKA.

Možno ste o tom nevedeli, ale kľučky od výroby nemusia byť dostatočne namazané. Z tohto dôvodu by ste mali pred inštaláciou kľučky a následne aspoň raz ročne dôkladne premazať mechaniku kovania. Takto sa vyhnete rôznym nepríjemnostiam, napríklad častému zasekávaniu mechaniky, rýchlemu opotrebeniu, alebo tomu, že vám bude kľučka piskľavo spievať pri každom stlačení.

Na mazanie mechaniky kľučky neodporúčame používať silikónové spreje. Tie totiž patria medzi tzv. „suché mazivá“ a zvyknú rýchlo vyprchať. Radšej siahnite po polosyntetickom spreji (napríklad PECOL P230), ktorý v mechanike vytvorí dlhotrvajúci ochranný filter. Takýto sprej slúži na premazanie rôznych mechanických pohyblivých častí, čiže sa vám v domácnosti dozaista zíde. Navyše poskytuje účinnú ochranu proti korózii, je odolný voči vode, slanému a kyslému prostrediu. 

Mechaniku pred inštaláciou a aspoň raz ročne premažne polosyntetickým sprejom.

Starostlivosť o kovania vám zaberie iba zopár minút. A predsa - pri jej poctivom dodržiavaní sa vám tieto sekundy zúročia do dlhodobej životnosti, ktorá vám v budúcnosti ušetrí nemalé peniaze a energiu. Ešte nemáte vlastnú kľučku z MP Kovania, ktorá si zaslúži vaše hýčkanie a opateru? Tak šup šup, pozrite si našu širokú ponuku a určite si vyberiete.

 

Získajte 10% zľavu na prvý nákup
Vyplňte vaše údaje a na váš email vám zašleme kupón s 10% zľavou na prvý nákup na všetky nezľavnené produkty. Akcia platí iba pre maloobchodných zákazníkov.